Prečo je toner už znovu prázdny? Túto otázku si už určite niekto z nás položil.
Údaj o výťažnosti tonerových kaziet sa zakladá na pokrytí strany 5 percentami, alebo podľa normy ISO dokonca len na 2,8-percentnom pokrytí. V prvom prípade by teda 95 percent strany zostalo bielych – čo je takmer nepredstaviteľné napríklad pre realitných agentov, ktorí tlačia veľa fotografií. Tu sa dozviete, ako rýchlo a bezpečne vymeniť toner.
Keď je toner prázdny, tlačiareň alebo kopírka najprv zobrazí upozornenia na nízke množstvo tonera.
Teraz je ten správny čas na objednanie nového tonera! Kým vám nový toner dorazí, budete ešte môcť bez problémov tlačiť so starou kazetou.
Tlačiareň nepozná skutočné zostávajúce množstvo tonera a nedokáže ho presne určiť. Napriek varovaniu môže byť možné vytlačiť ďalších 50 až 100 strán.
Takto spoznáte, že je potrebné vymeniť toner:
Pruhy na výtlačku alebo slabá tlač nemusia nevyhnutne naznačovať, že je toner prázdny. Môže ísť aj o opotrebovaný fotovalec.
Ak vaše zariadenie používa len vymeniteľný toner bez samostatného valca, tieto tonery už obsahujú integrovaný valec a uvedený problém sa vás netýka.
Keď sa výtlačky – väčšinou v strede – začnú zhoršovať, môže pomôcť, ak vyberiete toner z tlačiarne a opatrne ho pretrepete vo vodorovnej polohe. Zvyšný toner sa potom rovnomerne rozloží. Na základe našich skúseností je možné vytlačiť ešte ďalších 50 až 100 strán.
Pri objednávaní toneru dbajte na to, či sú pre vaše zariadenie k dispozícii tonery s vyšším obsahom alebo alternatívne aj dvojbalenia alebo multipaky (balenia, ktoré obsahujú toner pre každú farbu). Týmto sa vo väčšine prípadov znížia náklady na tlač, preto sa oplatí využiť tieto ponuky.
Pri výmene toneru v laserových tlačiarňach alebo multifunkčných zariadeniach by ste mali počkať nejaký čas po poslednom použití zariadenia. Toner sa na papier natavuje pri vysokých teplotách. Po väčších tlačových úlohách môžu byť tonerové kazety a vnútro tlačiarne alebo kopírky veľmi horúce. Dajte si pozor, aby ste sa nepopálili!
Väčšina tlačiarní a kopírovacích zariadení je v podstate intuitívna.
Väčšie zariadenia navyše často na vstavanom displeji zobrazujú presné pokyny na výmenu tonerov krok za krokom.
Na zariadení je obvykle kryt, ktorý je potrebné otvoriť, aby ste vybrali prázdne tonery a vložili nové. Podľa typu zariadenia sa môže počet tonerov na výmenu líšiť. V farebných laserových tlačiarňach môžu byť tonery umiestnené v zásuvke alebo v karuseli.
Presné informácie nájdete v príslušnej príručke k vašej tlačiarni. Ak ste príručku stratili, výrobcovia zariadení ju často ponúkajú na stiahnutie na svojich webových stránkach.
Zobrazené: Mnohé tonerové kazety obsahujú stručný návod na výmenu. Napríklad táto kazeta Brother TN ukazuje, ako zaobchádzať s oddelenou jednotkou valca.
Pri výmene toneru dbajte na to, aby ste sa tonerovým práškom nedotkli pokožky. Najlepšie je použiť jednorazové rukavice. Ak sa vám toner dostane na pokožku, jednoducho ho opláchnite studenou vodou. Teplá voda by spôsobila roztavenie živice v toneru, čo by zanechalo toner viditeľný na pokožke niekoľko dní.
Ak sa toner rozsype na oblečenie alebo koberec, najlepšie je ho okamžite vyklepať a v prípade potreby vyčistiť studenou vodou. Teplá voda by spôsobila, že textílie by boli trvalo poškodené. Rozsypaný toner by ste tiež nemali nikdy vysávať bežným vysávačom. Toner je taký jemný, že prejde cez filtračné vrecko mnohých vysávačov a rozptýli sa po celej miestnosti. Okrem toho toner obsahuje veľa oxidov kovov, čo môže za nepriaznivých okolností vysávač poškodiť.
Ak uvažujete o prechode z originálnych tonerov na kompatibilné tonery, môže vzniknúť otázka, či je možné kombinovať oba typy kaziet. Napríklad by ste mohli najskôr vymeniť cyanový toner za kompatibilný toner, zatiaľ čo ostatné kazety by boli stále originálne.
Aj keď je to technicky možné, neodporúčame miešať tonery od rôznych výrobcov. Toner má veľmi špecifické vlastnosti v závislosti od výrobcu, ktoré ovplyvňujú pomer miešania a priľnavosť. Kombinácia tonerov rôznych výrobcov v jednom zariadení často vedie k zhoršenej kvalite tlače.
Tonery z laserových tlačiarní zriedkakedy obsahujú úplne prázdne kazety.
Preto je pochopiteľné, že ich chcete čo najskôr zlikvidovať, aby ste sa vyhli znečisteniu rúk alebo oblečenia jemným prachom. Odporúčame, aby ste prázdne kazety uchovávali v pôvodnej krabici novej kazety a prípadne aj v plastovom obale.
Prázdne tonerové kazety nie sú bežným odpadom. Na jednej strane sú vyrobené z mnohých plastových a kovových materiálov a na druhej strane obsahujú množstvo komponentov, ktoré sú stále vhodné na opätovné použitie pre druhý alebo dokonca tretí život kazety.
Ďalšie informácie nájdete tu: Správna likvidácia tonerov.