Toner je farbiaci prostriedok u laserových tlačiarní. Jemný prášok sa nachádza väčšinou v kazetách, ktoré sa inštalujú do tlačiarní, kopírok a multifunkčných zariadení.
Tonerový prášok pozostáva v podstate z nasledujúcich zložiek:
Presný zmiešavací pomer je variabilný od výrobcu k výrobcu. Zloženie je vyladené pre tlačové prvky v jednotlivých zariadeniach, ktoré sa skladajú z rôznych valcov, fixačných jednotiek a pod.
Veľkosť čiastočiek tonerového prášku je 5 až 30 mikrometrov. Preto sa toner správa ako kvapalina. Táto vlastnosť je nevyhnutá na to, aby toner dokázal pretiecť a kazetou sa nemuselo triasť.
Aby laserová tlačiareň robila perfektné výtlačky, musí mať toner špeciálne vlastnosti. Minimálna veľkosť tonerových čiastočiek zabezpečuje dobré farebné prekrytie a zmiešanie farieb, tenkú nanesenú vrstvu, presné prechody farieb a sýte pokrytie bez pásikov. Rovnako dôležitá je optimálna priľnavosť na papieri.
Farebné laserové tlačiarne pracujú so štvorfarebným tlačovým systémom (CMYK) a potrebujú pre každú tlačiarenskú farbu jeden samostatný toner.
K = čierna (skratka z angličtiny pre "key plate")
C = Cyan (modrá)
M = Magenta (purpurová)
Y = Yellow (žltá)
Existujú tisíce rôznych tonerových kaziet. Ak chcete vedieť, aký toner je vhodný do vášho zariadenia, musíte si jednoducho vybrať svoj model tlačiarne v záhlaví našej stránky. Následne sa vám zobrazí príslušenstvo vhodné pre vaše zariadenie.
Z nášho pohľadu sú najlepšie originálne tonery od výrobcu zariadenia. To sa vzťahuje tak na manipuláciu ako aj veľmi dobré tlačové vlastnosti, ktoré sa odrážajú v optimálnom zmiešavaní farieb a bezpečnej priľnavosti na tlačovom médiu.
Najlacnejšie tonery nájdete v segmentoch s označením refill, rebuilt alebo newbuilt.
V závislosti od výrobcu sa takéto kazety vyznačujú rôznou kvalitou. Kvalita týchto alternatívnych tonerov sa môže, podľa nášho názoru, niekedy viac inokedy menej odlišovať od originálnych kaziet.
Pri takzvaných kompatibilných tonerových kazetách existuje široké spektrum kvality.
Keď si pozriete výtlačky, ktoré boli urobené veľmi výhodnými, opakovane naplnenými tonerovými kazetami, možno vám udrie do očí, že úrovne sivej v grafike majú menej homogénne odstupňované farebné prechody a tmavé plochy nemajú rovnomerne sýte a presné farebné pokrytie. Grafiky môžu pôsobiť kontrastnejšie, ale žiaľ nie v pozitívnom zmysle. Grafiky vyzerajú skôr ako HDR fotografia, u ktorej chýbajú stredné farebné tóny. Z nášho skúmania tiež vyplýva, že originálne kazety dodávajú sýtejšie čierne tóny, čo pravdepodobne spočíva v tom, že čiastočky originálnych tonerov sú jemnejšie.
V princípe sa nedá nič povedať proti používaniu kompatibilných tonerov od tretích výrobcov, keďže v podstate každý výrobca permanentne pracuje na optimalizácii svojich produktov. Kompatibilné tonery sú tak cenovo výhodné, že sa ideálne hodia najmä na tlač interných firemných dokumentov. Ak však potrebujete najlepšiu možnú kvalitu prezentácie, odporúčame vám zásadne originálne tonery od výrobcu zariadenia.
Ako to, že sa tonerová kazeta tak rýchlo vyprázdni? V závislosti od výrobcu a typu náplne (normálny objem náplne, XL- náplň alebo vysokokapacitná náplň) majú tonerové kazety rôznu kapacitu.
Mali by ste si uvedomiť nasledovné:
Kapacita kaziet sa vzťahuje na 5-percentné pokrytie strany. Ak je toner prázdny už po 50 stranách, pravdepodobne existujú dôvody, ktoré by ste mali preskúmať. Ale ak pri udávanej kapacite 2000 strán dokážete vytlačiť 1800 strán, potom je to v poriadku. Pretože, kto už len tlačí s 5-percentným pokrytím strany?
Toner sa musí vymeniť, keď je prázdny. Laserová tlačiareň hlási, keď je potrebná nová kazeta. Väčšina laserových tlačiarní a multifunkčných zariadení zobrazuje aj stav naplnenia jednotlivých kaziet na ovládači zariadenia. U niektorých zariadení sa dá navyše vytlačiť aj oznámenie o stave náplní a ďalších parametroch zariadenia. Akonáhle je výtlačok v niektorej časti strany slabší, svedčí to o prázdnom toneri.
Toner alebo u farebných tlačiarní tonery sa nachádzajú za krytom. Ďalšie informácie k výmene tonerovej kazety nájdete v prípade pochybností v príručke k svojmu zariadeniu.
Presné informácie nájdete v príručke k svojmu zariadeniu. Ak nemáte k dispozícii žiadnu príručku k zariadeniu, pomôže vám aj internet, keď do vyhľadávača zadáte "názov tlačiarne + príručka". Väčšina výrobcov ponúka príručky v PDF formáte k bezplatnému stiahnutiu na internete.
Pri niektorých farebných laserových tlačiarňach s karuselom (to znamená, keď je v zariadení zabudovaných viacero tonerov úsporným priestorovým spôsobom) dá sa cez menu tlačiarne vybrať toner, ktorý sa má vymeniť, a tlačiareň otočí karusel tak, aby príslušná kazeta bola pripravená na výmenu.
Väčšinou je to však oveľa jednoduchšie. Otvoríte kryt, vyberiete toner, vybalíte nový toner, odstránite poistku, vložíte toner a zatvoríte kryt.
Ďalšie informácie na tému: Výmena tonera
Zatiaľ čo v minulosti bolo ľudovým športom svojpomocné dopĺňanie tlačových náplní napríklad atramentami Pelikan s trochou rozpúšťadla (napr. izopropanolom z lekárne), tento trend sa pri tonerových kazetách nikdy nepresadil. Ani my to zásadne neodporúčame.
Ďalšie informácie na tému: Výmena tonera.
Pásy na výtlačku alebo slabé výtlačky vznikajú, keď je toner prázdny alebo, ak existuje problém pri prenose tonera na tlačové médium. Prenos pri každej laserovej tlačiarni nastáva prostredníctvom obrazového valca. U väčšiny tlačiarní sa nachádza obrazový valec priamo v tonerovej kazete. Ak má zariadenie k dispozícii samostatný obrazový valec, je vhodné skontrolovať ho. Ak používate refill-tonery, je pravdepodobnosť výskytu pásov vyššia než pri používaní originálnych tonerov. U refill-tonerov sa spravidla obrazový valec neobnovuje. Na našej webovej stránke sme na túto tému napísali rozsiahly článok.
Ak na výtlačkoch objavíte šmuhy alebo nečisté stopy, môže to mať viaceré príčiny. Tu sú pravdepodobné tri najčastejšie dôvody:
Čo máme my ako internetový predajca na toto odpovedať? Samozrejme, že najlepšie je objednávať tonery online a ešte lepšie u nás. S kúpou v kamennom obchode je to tak, že najmä najväčšie obchody s elektronikou majú na sklade len minimálny počet vhodných artiklov pre jednotlivé zariadenia. Ďalšie výhody online nákupu sú samozrejme v jednoduchom porovnávaní cien, v rýchlosti a spoľahlivosti, s ktorou nájdete potrebný produkt. Ďalšie detaily k téme nájdete na našej stránke v časti 21 tipov ako ušetriť náklady pri tlači.
Na rozdiel od tlačiarenských atramentov, ktoré veľmi rýchlo schnú, sa dá toner skladovať prakticky neobmedzene dlhú dobu.
Toner nevyschne. Najmä kazety, ktoré sa dlhé roky nachádzali vo vyradených zariadeniach, tlačia často hneď. Tonery, ktoré sa dlhší čas skladovali vo zvislej polohe, by sa mali pred prvým použití bezpodmienečne uložiť do horizontálnej polohy a zľahka potriasť sem a tam v horizontálnom smere. Rovnako odporúčame striktné skladovanie v chladnej, tmavej miestnosti v horizontálnej polohe.
Ďalšie informácie na tému: Skladovanie tonerových kaziet
Toner je extrémne jemný prášok, ktorý sa skladá z farebných pigmentov, oxidov kovu a živice. Keďže živice sa môžu veľmi rýchlo nataviť, smie sa toner z pokožky a rúk umývať len studenou vodou. Teplá voda by toner len zafixovala. Ak sa tonerový prášok dostane na textílie alebo koberec, je vhodné toner najskôr vytriasť a v prípade potreby vyklepať. Väčšina vysávačov je pre vysávanie tonerového prášku nevhodná, lebo jemný tonerový prášok prechádza filtrom a príp. môže vysávač aj poškodiť.
V oblasti kancelárskej bezpečnosti asi neexistuje kontroverznejšia debata než o tom, či je tonerový prášok škodlivý alebo nie. Tonerový prášok vo veľkých množstvách môže ohrozovať zdravie. Tonery, ktoré riadne fungujú v tlačiarňach, určite nie sú zdraviu škodlivé.
Prach akéhokoľvek druhy by sa nemal vdychovať!
Z našej perspektívy je vhodné laserovú tlačiareň postaviť tak, aby nestála priamo pre písacím stolom spôsobom, že by eventuálne čiastočky toneru z nej mohli byť odfukované do tváre.
Z nových prieskumov vyplýva, že tlačiarne pri procese fixácie vo fixačnej jednotke vylučujú aditíva (ako uvoľňujúce činidlá), ktoré sa nachádzajú v toneroch.
V závislosti od typu tlačiarne je vhodné používať pri výmene tonera jednorazové rukavice. Pri kúpe laserovej tlačiarne by ste sa mali zaujímať aj o vylučovanie škodlivých látok u vybraných modelov. Kedysi vyžarovali laserové tlačiarne sčasti aj ozón – dnes to už však nie je aktuálna téma.
Tonerové kazety by sa nemali a nesmú sa vyhadzovať spolu s domovým odpadom.
Najlepšie je odovzdať ich v recyklačnom dvore, zlikvidovať vo verejných zberných boxoch (napríklad v obchodoch s elektronikou) alebo zberných boxoch či dvoroch, ktoré sú na to určené. Mnohé tlačové náplne obsahujú aj komponenty, ktoré sa dajú využiť ešte aj pre druhý alebo tretí život náplne. Na internete existuje veľa webových stránok, ktoré vaše tonerové kazety zlikvidujú za vás a dokonca vám za prázdne tonerové kazety, v závislosti od typu náplne, ešte aj zaplatia nejaké peniaze. To je možnosť, ktorá je výhodná pre obe strany.
Podrobnejšie informácie: Tipy pre likvidáciu atramentových náplní a tonerových kaziet.